Podle Americké akademie spánkové medicíny trpí náměsíčností přibližně 17% dětí. Nová studie, o které informoval anglický magazín Daily Mail, naznačuje, že děti inklinují k této poruše spánku v případě, že jí trpí nebo někdy v minulosti trpěli i jejich rodiče. To předznačuje možnost, že takzvaný somnabulismus je geneticky přenosný.
Porucha spánku pojmenovaná jako náměsíčnost je spojována zejména s dětmi. Vyskytuje se nejčastěji mezi třetím a sedmým rokem.
Lékaři z nemocnice Sacre-Coeur v kanadském Montrealu však spojují náměsíčnost rodičů is neklidným spánkem dětí, které spolu mohou souviset.
Čtěte také:
Jak připravit imunitu dětí na kolektiv
Neklidný spánek doprovázený křikem, přehazováním, špatnými sny a vytrháváním se ze snu se vyskytuje zejména u dětí ve věku od čtyř do dvanácti let.
Obě poruchy se vyskytují v období dětství, ale mohou přetrvat až do dospělosti nebo se objevit až v pozdějším věku. Váš spánek může častěji obtěžovat náměsíčnost.
Náměsíčnými již ve druhém roce života
Během výzkumu sledovali odborníci 1940 dětí, které se narodily mezi lety 1997 a 1998 a studovaly jejich spánek od roku 1999 do roku 2011.
Náměsíčnost se objevila u dětí již ve věku jeden a půl roku a vyskytovala se u nich až do třináctého roku života. Až 29,1% dětí ve věku od 2 a půl do 13 let v noci, aniž by o tom věděli, trpěli somnabulismem.
Neklidný spánek se u dětí v tomto věkovém rozmezí objevil v 56,2 % případů. S věkem však klesal počet dětí se špatným spánkem.
Zatímco u jedenapolročných dětí to bylo ve 34,4% případů, u třináctiletých se tato porucha zredukovala na 5,3%.
Závěrem průzkumu byl tedy fakt, že pravděpodobnost, že budou děti trpět náměsíčností, je třikrát vyšší, pokud touto poruchou trpěl jeden z jejich rodičů.
Pokud jí trpěli oba rodiče, může téměř s jistotou počítat s tím, že ji bude mít i jejich dítě a adekvátně se na to připravit.
Náměsíčnost totiž může být někdy nebezpečná zejména u dětí nízkého věku, které se v noci bez dozoru pohybují po bytě a mohly by si tak ublížit.