pro děti

Chcete žít déle? Pomůže štěně nebo kotě

Zvířecí člen rodiny se za péči může odměnit i pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zaměstnáním. Že v tom všem nemůže mít tlapky? Právě naopak.

Jak domácí zvířata zlepšují zdraví? Některé způsoby jsou zjevné a jednoduché, další skryté a na první pohled až nadpřirozené.

Jedno je však jisté. Lidé, kteří žijí se zvířaty, jsou zdravější, vyrovnanější a často také společensky úspěšnější.

Čtěte také:

Jak vybrat zájmový kroužek pro dítě

A čím delší soužití trvá, tím jsou výhody výraznější. Nejlepší je pořídit si kotě či štěně, máme-li zůstat u nejoblíbenějších zvířecích „parťáků“, a dát mu domů na celý jeho život.

Fyzické zdraví
Už když hladíte huňatý psí nebo kočičí kožíšek, můžete sledovat, jak se pomalu uklidňujete. Klesne vám tlak a zlepší se nálada.

Připočteme-li k tomu pravidelné procházky se psím přítelem, či toulky přírodou s větším psem, přínos pro zdraví je evidentní.

Ukazuje se však, že kočka a pes hrají i roli v prevenci u některých druhů rakoviny (například Non-Hodgkinův lymfom, přestože se přesně neví, proč), při cukrovce, srdečně-cévních onemocněních.

Zvířecí přátelé zásadně pomáhají v případě civilizačních onemocnění. Není to ovšem jen o množství pohybu, ke kterému vás motivují zejména psi. „Chlupáči“ na lidi a jejich zdravotní problémy působí až zázračně.

Psychické zdraví
Senioři se zvířátkem se cítí potřební a více naplnění než jejich osamělí vrstevníci. Dětem zase pes či kočka zlepšují imunitu.

Ale nejen to. V porovnání s dětmi bez zvířete se umějí o sebe lépe postarat, jsou soustředěnější a duševně vyspělejší, což se ukazuje již v mateřských a základních školách.

Dospělí milovníci zvířat téměř neznají deprese a neurózy, které jsou časté v dnešním uspěchaném světě.

Mnohem lépe zvládají stres, dokážou mu často předcházet, lépe a přiměřeněji na něj reagovat a zbavit se ho.

Mnozí majitelé psů či koček říkají, že se se svými životními partnery seznámili na výstavách nebo jen tak při „venčení“.

Sousedské rozhovory během procházek také pomáhají bojovat proti anonymitě sídlišť, kde často soused nezná souseda.

Psičkáři se však znají všude na světě. Budování sociálních vazeb i takovýmto způsobem může pozitivně ovlivnit stav psychiky.

Jak se zvířatům odvděčit
Abyste měli ze svého štěňátka či koťata užitek co nejdéle, je dobré dávat mu jen tu nejlepší péči.

V období růstu je přiměřená strava nejdůležitější, zvířata mají mnohem větší nároky na stravu než dospělá zvířata.

„Výživa po narození a v období růstu je klíčová. Jen vyvážená a nutričně správně poskládaná potrava dokáže pokrýt vysoké energetické nároky organismu ve vývoji,“ říká veterinářka Lucia Repová z Royal Canin.

Pro kotě potřebujete kromě misek na vodu a potravu také nízkou nádobu, kam bude provádět potřeby. Nedávejte ji blízko místa ke krmení, kotě buď přestane chodit na záchod, nebo se odmítne krmit.

Kočky také potřebují stojan nebo strom, na který budou moci lézt, vyhnete se tak potrhaným záclonám a poškrábanému nábytku.

„Kotě po narození a v období růstu potřebuje někdy až třikrát více kalorií na kilogram váhy než dospělá kočka,“ upozorňuje veterinářka Lucia Repová. I v dospělosti je však třeba kočky a psy krmit přiměřeně rase, hmotnosti a zdravotnímu stavu.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek