pro děti

Jak připravit imunitu dětí na kolektiv

Nástup do dětského kolektivu znamená vyšší výskyt infekcí. Říká se tomu fyziologická nemocnost. Imunitní systém však lze na zařazení dítěte do kolektivu do velké míry připravit.

Po letních prázdninách do školek a škol – to je doba očekávání a velkých změn. V tomto školním roce se do lavic ve třídách posadilo 664 tisíc žáků.

Pobyt v kolektivu dětí, navíc po prázdninovém dovádění v uzavřených prostorách tříd často znamená nástup různých infekcí, které si následně i rodinní příslušníci „podávají jako štafetu“.

Čtěte také:

Když škola volá, u žáků se mohou objevit závažné problémy

Po druhém týdnu to začíná
„Začne se škola a do dvou týdnů zde máme nával zejména malých pacientů“, říká pediatrička s 25 letou praxí MUDr. Kateřina Šimovičová z Bratislavy.

Tento scénář se opakuje každoročně. Děti jdou do školky, do školy, přijdou do kolektivu a do dvou týdnů jsou doma s pokašláváním, rýmou a někdy is horečkou. Kritický je zejména předškolní věk.

K nejčastějším onemocněním v dětském věku patří akutní infekce dýchacích cest (respirační infekce).

Lze říci, že polovina z dětí předškolního věku a jedna třetina školáků navštíví dětského lékaře v souvislosti s akutní infekcí některé části dýchacího systému.

Tento počet se zvyšuje v podzimních a zimních měsících, s nástupem sychravých dní a chřipkových epidemií.

Churaví rodiče, churavěcí děti
Imunita je schopnost, resp. vlastnost organismu udržet si vnitřní rovnováhu za jakýchkoli okolností.

Nejznámější funkcí imunity je ochrana před různými mikroorganismy a infekcemi. Vlivuje na ni genetika, nezanedbatelnou roli hraje kojení, dále zdravá výživa, otužování dítěte a životní styl rodiny.

Obecně platí, že jsou-li nemocnější rodiče, bývá nemocnější i dítě. Dítě do pěti let si teprve buduje obranyschopnost, proto děti v tomto věku bývají častěji nemocné (zejména pokud navštěvují jesle a v období po prvním nástupu do školky).

Dlouho kojené děti s nástupem do kolektivu po třetím roce života by neměly být často nemocné.

Za přirozenou nemocnost pro mladší děti v období do 5 let věku se považuje 6-8 případů infekcí dýchacích cest s lehčím průběhem a dobrou odpovědí na léčbu v průběhu podzimu a zimy.

U školáků do 12 let jsou to 2-4 epizody infekcí dýchacích cest.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek