pro děti

Stres bombarduje také děti. Čtyři rady jak ho zmírnit a zvládat

Podle psycholožky Dominiky Černé velmi dobře chápou význam slova stres.

„Dnešní děti vědí a chápou význam tohoto stavu, protože se s ním setkávají poměrně často. Častokrát se s ním setkávají a jsou s ním konfrontovány právě v domácím prostředí. Je ale vhodné, aby rodiče dětem vysvětlili, co to znamená a že je to věc, se kterou se budou setkávat celý život, ale dá se proti ní bojovat a zmírňovat ji,“ vysvětluje odbornice.

Nevyhne se mu nikdo z nás, ani ti nejvyspělejší a nejdůkladnější. Důležité je dokázat se s ním vyrovnat a zmírňovat jej.

Čtěte také:

Jak se s dětmi bavit o sexu a nahotě? Hlavně upřímně

Být ve stresu znamená být vystaven různým tlakům a proto se cítíme v tísni. Jakýkoli nový podnět, cokoli, co je pro nás nového a neznámého nám způsobuje stres.

Stres u dětí se projevuje naprosto stejně jako u dospělých, takže je možné tyto formy přirovnat ke stresovému stavu dospělých.

Co stresuje nejmenší?
„Největší stres pro děti představuje zejména smrt rodiče nebo blízké osoby. Stres však mohou u dětí vyvolat a způsobit i takové věci, u kterých by toho nám dospělé hned nenapadlo.

Mohou jimi být události jako je narození sourozence, stěhování rodiny, změna denního režimu, neúspěchy v osvojování si nových dovedností a návyků.

Stres lze pozorovat

I běžné události jako jsou vysvědčení, špatná známka, konflikt s učitelem či láska mohou být pro děti stresujícími. Příčinami stresu u dětí může být také časová tíseň, zvýšené riziko a tlak okolností i ztížené podmínky pro přípravu do školy,“ popisuje Dominika Černá, z klinického pracoviště Salvus.

Rozpoznat příznaky dětského stresu není vždy jednoduché. Jednoznačnými ukazateli toho, že dítě prožívá stres či psychické napětí, jsou krátkodobé změny v chování dítěte.

Takto se projevují:

změny nálad
houpání se
náhlé výbuchy vzteku
noční pomočování
nespavost
Psycholožka popisuje i další doprovodné znaky prožívání stresu či psychického napětí: „Některé děti trpí bolestmi břicha a hlavy, jiné začnou mít problémy s učením ve škole, nebo soustředěním se na vyučování.

Mohou mít také pocity ztráty kontroly, méněcennosti a nepochopení, prožívat citovou labilitu a mít zvýšená očekávání neúspěchu.

Pro mladší děti je typické, že si začnou cucat prst, okusovat nehty nebo kroutit vlasy. Starší děti mohou začít šikanovat své spolužáky, nebo odmlouvat a vzdorovat učitelům.“

Problémům lze předejít
Tak jako u dospělých, iu dětí platí, že nejlepším pomocníkem a prevencí je pohyb a sport.

Stres vzniká v hlavě a proto je důležité odbourat negativní myšlenky příjemnými formami trávení času.

Nejběžnější metodou je podle psycholožky přátelský rozhovor. Zvažte, zda vaše dítě nemá toho na ramenou příliš mnoho, možná by bylo správným krokem ubrat z mimoškolních aktivit a nahradit je nenáročným sportováním nebo jedním dnem „nic dělání“ v týdnu.

Stresovým situacím, jako je pro dítě například návštěva lékaře, můžete předejít tak, že dítěti vhodným způsobem řeknete a vysvětlíte, co se bude v ambulanci u lékaře dít.

Stres může přerůst až do deprese
Následky dlouhodobého stresu mohou dítěti způsobovat vážné problémy.

„V citové oblasti se mohou začít objevovat příznaky sklíčenosti, apatie, změny nálad, které mohou přejít až do dětské deprese. V sociální oblasti se projevují změny v chování, absence od povinností, ztráta přátel, nezájem o předchozí koníčky a aktivity. Stres může také způsobovat špatný spánek, ztrátu energie, tiky a jiné další tělesné problémy,“ upozorňuje odbornice.

Pokud se některé z těchto projevů začnou objevovat u dětí, rodiče by neměli váhat a čekat s návštěvou odborníka.

Odborník, který vám může za takových okolností pomoci, je psycholog, který bude pracovat s dítětem, ale poskytne i rodičům užitečné rady a tipy, jak pomoci a pracovat s dítětem doma za takových okolností.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek