pro děti

Sedm rad jak odnaučit dítě neustále sledovat mobil

I vaše dítě má mobilní telefon pořád v ruce? Jak minimalizovat čas, který tráví sledováním nebo hraním si na chytrém telefonu a ukázat mu reálný život?

Smartphone jsou dnes nedílnou součástí života každého z nás. Kdekoli se pohneme, mobil bereme s sebou. Klíče, peněženku, doklady či kapesníky si často zapomínáme, avšak telefon nikdy.

Zároveň se neustále zvyšuje počet hodin, které denně trávíme díváním do malé obrazovky. Informacím prostřednictvím mobilu podléháme my dospělí, ale zejména naše děti.

Čtěte také:

Odborník na výživu: Proč je dobré během jídla pít? Má to vliv i na příjem kalorií

Hodně se diskutuje o negativním vlivu mobilních zařízení na dítě a jeho vývoj. Stává se závislostí a brání rozvíjení přirozených sociálních kontaktů.

Anonymita internetového prostředí zároveň zvyšuje možnost negativních projevů, ale i získávání nepravdivých a zavádějících informací.

Výrazně je ovlivněna i koncentrace dětí ve škole. Nedokáží se soustředit na vyučování ani na vypracovávání úkolů.

1.Zaměstnejte jej
Chcete-li aby dítě zvedlo oči od mobilu, či dokonce ho úplně pustilo z rukou, je důležité ho zaujmout něčím jiným. Něčím, co bude pro něj zajímavější. Mluvte s dítětem a objevujte s ním věci, ke kterým inklinuje, které se mu líbí a dělalo by je rádo.

2.Skutečný život není v mobilu
Důležité je, aby dítě mělo kontrolu nad mobilem, ne aby mobil převzal kontrolu nad dítětem. Naučte jej mobil správně používat. Třeba dítěti vysvětlit, že mobil je jen věc. Věc, která slouží člověku a může mu usnadnit život nebo jej zabavit. Skutečný život je ovšem jinde, ne v mobilu.

3.Skutečné emoce a zážitky
Ukažte mu požitky. Dobré jídlo, přírodu, sport, setkání s přáteli. Dejte mu možnost zažít pozitivní a příjemné emoce.

4.Naučte ho nudit se
Naučte dítě se nudit. Poznat nudu je velmi důležité. Je to jako chlad, pokud znáte chlad, dokážete si mnohem více vážit tepla. Znáte-li nudu, mnohem vydatněji si užijete zábavu.

5.Buďte příkladem
Velmi důležité je jít dítěti osobním příkladem. Dítě vnímá činnost rodičů. Pokud vy sami nedokážete odolat malé obrazovce, dítě vás bude jen následovat.

  1. Stanovte pravidla a dodržujte je
    Určitě si pevné rodinné zásady, například s mobilem se nejí ani nespí. A dodržujte je. Telefon nepatří k jídlu, nesledujte sociální sítě, a nekontrolujte si mobil při snídani, obědě nebo večeři.

7.Zabavte dítě před spaním
Odložte mobil alespoň hodinu před spaním a dopřejte si úplný klid a uvolnění. Dbejte na příjemné chvíle strávené s nejbližšími. Zahrajte si karty, šachy, vymyslete rodinný turnaj se zajímavou odměnou pro vítěze.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek