pro děti

Sedm důvodů, proč se přestat snažit být perfektní matkou

Pokud se snažíte být dokonalou matkou a zvládat všechny povinnosti, práci i roli manželky, nejste sama. Množství žen, které jsou na tom stejně jako vy, se lze sedrat pro dosažení dokonalosti, aby neměly pocit, že jsou špatnými matkami.

Problém je v tom, že pojem „dokonalá matka“ si ještě nenašel vlastníka a nikdo není perfektní. Každý z nás dělá chyby, ale nemusí to být tak špatné, jak by se vám na první pohled mohlo zdát.

Chcete-li vylepšit své mateřství a cítíte, že potřebujete něco změnit, zkuste těchto sedm bodů.

Čtěte také:

Jak se s dětmi bavit o sexu a nahotě? Hlavně upřímně

1.Perfekcionismus někdy škodí
Pokud se za každých okolností snažíte být dokonalé a vyhnout se jakékoli chybě, která by mohla odkrýt nějakou slabost, vaše děti si toho všimnou.

Nevědomky je tak učíte, že chyby jsou zakázány a ten, kdo je dělá, je špatný nebo dokonce hloupý. Umíte odpustit sama sobě, pokud uděláte chybu? Nelpíte na svých pochybeních z minulosti?

I z chyb se člověk učí a je přirozené, že občas selžeme. Tento fakt byste dětem měla vštěpovat odmalička.

2.Dělejte to nejlepší, jak víte
Dejte svému dítěti najevo, že od něj neočekáváte perfektní výsledky. Ať už ve škole, volnočasových aktivitách nebo v běžných činnostech, které dělá doma.

Vy i vaše dítě byste měli vědět, že nejdůležitější je udělat všechno, co je ve vašich silách a možnostech a nehnat se za dokonalostí.

3.Perfektní matka je abstraktní pojem
Taková neexistuje. A co to vlastně znamená? Stačí, když budete tak dobrá, aby to ocenily i vaše děti.

Tak jako neexistuje perfektní žena a určitě ani perfektní muž, nemůže existovat ani perfektní rodič. Nebo můžete být ideální právě pro vaše dítě.

4.Stresujete všechny kolem
Despotická honička za pořádkem, jednotkami, chozením všude včas, jídlem zdravých jídel a dalšími činnostmi se stává stresující jakmile se o něco snažíte násilím.

Vaše okolí to intenzivně vnímá. Pokud je v rodině jeden člen, který se vyznačuje takovým chováním, zasáhne to každého. Uvolněte se a místo dokonalosti hledejte pohodu a dělejte to, co vás dělá šťastnými.

5.Stresujete sebe
Snažit se dosáhnout něčeho, co je v podstatě nemožné, může mít vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. Neustálý tlak vyvoláváte sami v sobě.

Touha po dokonalosti se ve vás hromadí a vyvolává tlak, který může mít nepříjemné následky. Dělejte vše nejlepší, jak víte, buďte veselé, důvěřujte si, učte se ze svých chyb a problémy nechte minulosti.

6.Ve vašem životě se objeví nerovnováha
Být super matkou je úctyhodný úmysl. Ale každý extrém škodí. I když je myšlen dobře. Věnujte se svým dětem a úloze matky, ale nezapomínejte i na ostatní aspekty vašeho života.

Manžela, koníčky, přátel, rodinu, vzdělávání, sebe a své zdraví. Pokud se nebudete věnovat každé stránce dostatečně, po čase může někde nastat problém. Nezanedbávejte se a žijte život jako celek.

7.Dělejte pokroky
Namísto snahy být perfektní matkou, se snažte zlepšovat po všech stránkách, které mateřství přináší. Nebuďte však na sebe příliš přísně a dovolte si čas od času i pochybit.

Splňujte ideál matky svých dětí a buďte taková, jakou vás mají rády. Pokud si všimnete, že je v něčem vaše dítě nadané, pusťte se do toho společně.

Travte s nimi čas, poznávejte je, učte se s nimi to, co je ve škole nenaučí, věnujte se jejich osobnosti.

Podělte se se svými zkušenostmi
Mateřství lze zabrat téměř každé ženě. Očekávání občas narazí na realitu a pochybnosti o tom, zda to, co děláte je správné a zda děláte dost pro své děti, jsou běžné. Nebojte se o svých radostech i problémech mluvit a požádat o radu. Nemusíte hned běžet k odborníkovi, někdy opravdu stačí vypustit páru a slyšet od jiných mám, že zažívají totéž. Na Naničmama.sk je množství žen, které si navzájem radí ve všech oblastech života.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek