pro děti

Nástrahy dovolené s malými dětmi

Pokud se vypravíte na dovolenou s dětmi, zvyšte opatrnost. Tropické klima, jakož i samotné cestování jsou pro jejich zdraví rizikem.

Nejčastějším zdravotním problémem je průjem
„Nejčastějším onemocněním na cestách bývají cestovatelské průjmy. Každý rok obdrží průjem 20 – 50 % cestovatelů, což je přibližně 10 milionů lidí. Průjem se objeví obyčejně v 1. týdnu pobytu, ale může se objevit kdykoli během cesty a dokonce i po návratu domů,“ říká imuno-alergioložka Kateřina Bergendiová.

Za průjem jsou nejčastěji zodpovědné bakterie, enterokoky, které se mohou do těla dostat v potravě, vodou či znečištěnýma rukama.

Čtěte také:

Odborník na výživu: Proč je dobré během jídla pít? Má to vliv i na příjem kalorií

Průjem může vzniknout i při spolupůsobení oslabení organismu, cestovním stresem, změnou režimu nebo i nedostatkem spánku během naší dovolené.

Nejčastější příčinou však bývá konzumace nezvyklých jídel, celková změna prostředí nebo nedostatečná hygiena úpravy potravin navštívené země.

Jediná cesta, jak můžeme dostat průjmová onemocnění, je konzumace mikroorganismy kontaminované potravy nebo vody.

Důležitá je destinace
Riziko onemocnění posuzuje lékař i samotný rodič, podle cílové země, do které se s dětmi chystá vycestovat.

„Nejrizikovější destinace pro vznik infekce jsou rozvojové země Latinské Ameriky, Afrika, Střední Východ a Asie. Za nejméně rizikové oblasti se považují destinace v Evropě, Austrálii a Severní Americe,“ vysvětluje lékařka.

Co sbalit do lékárničky?
Pokud jsou vaše děti alergické, nezapomeňte si na dovolenou sbalit základní léky, které jim lékař předepíše. Jedná se zejména o antihistaminika či spreje do nosu.

Na pobytu na slunci se často projeví alergie na slunce – kopřivka a svědění. Odbornice upozorňuje na další povinnou výbavu lékárničky: „Pokud se již v minulosti fotoalergie diagnostikovala, je vhodné užívat antihistaminika preventivně po celou dobu dovolené. N

je třeba čekat, až se projevy fotoalergie objeví znovu. Samozřejmostí by mělo být i používání přípravků na opalování s vysokými faktory.

Při jejich výběru dbejte na to, aby nebyly příliš parfémované. Nejvhodnější je zakoupit si tyto přípravky v lékárně, kde vám také odborně poradí. Ne všechny přípravky na opalování nabízené na našem trhu jsou totiž vhodné.“

Jak léčit nemocný žaludek?
Základem léčby je orální rehydratace, jejíž podstatou je náhrada vody a soli, mírná dieta a klidový režim.

K potlačení příznaků průjmu se užívají přípravky, které snižují motilitu střev a zmírňují průjem tím, že zpomalují pohyb střev, čímž se zajistí více času na absorpci tekutin a elektrolytů.

Existují také přípravky na zahuštění stolice a vhodné jsou také přípravky, které váží bakterie a toxiny (medicinální adsorpční uhlí).

V poslední době jsou u nás dostupné účinné léky, které ničí nejčastější vyvolatele cestovatelských průjmů. Antibiotika se k léčbě průjmu indikují pouze v případech s velmi těžkým průběhem.

Slaná voda a klima jsou pomocníci
Přímořské klima a slaná voda mají léčivý účinek na množství neduhů. „Dětem slaná mořská voda pěkně „propláchne“ dutiny a je to dobrá prevence rýmy a dalších onemocnění dýchacích cest.

Vdechování mořského vzduchu rozpouští hleny, čistí sliznice, a tak osvobozuje ucpaný nos a celkově zahleněné dýchací cesty.

Přímořský vzduch je výborným lékem pro astmatiky a alergiky, kterým se často doporučuje pobyt u moře jako jeden z vhodných léčebných „doplňků“.

Vlhký slaný vzduch dokáže tlumit nepříjemné projevy alergií. Slaná voda je také prospěšná pro dětičky a obecně pro lidi trpící různými kožními onemocněními, jako jsou ekzémy či psoriáza,“ vysvětluje imuno-alergoložka.

Očkování
Při návštěvě některých zemí je očkování proti různým chorobám povinné a při cestování zejména do zemí s nízkou hygienickou úrovní a málo rozvinutým zdravotnictvím se doporučuje.

„Epidemiologové však upozorňují, že ani vakcinace nechrání na 100 procent a nelze proto podceňovat ani další preventivní opatření.

Zdravotní rizika pro turisty představují zejména potraviny a voda, protože průjmová onemocnění tvoří 60 až 80 procent všech onemocnění cestovatelů.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek