pro děti

Ženám s polycystickými vaječníky pomůže otěhotnět inositol

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je onemocnění, které může být příčinou ženské neplodnosti. Výskyt tohoto syndromu je poměrně vysoký, postihuje 5 až 10 % žen. Co však dělat, když ženy s tímto syndromem touží po dítěti?

Některé páry rodinu přesně a úspěšně plánují, jiným se podaří počít dítě šťastnou náhodou. Stále však zůstává mnoho žen, kterým se nedaří otěhotnět, jakmile by chtěli. S neúspěšnými měsíci přibývá nervozita.

Důvodů neplodnosti ženy či muže je několik, u žen se nejčastěji spojují s hormonálními faktory.

Čtěte také:

Jak se s dětmi bavit o sexu a nahotě? Hlavně upřímně

Ovšem iu zdravých žen, kterým se po pár měsících nedaří otěhotnět, dochází ke zvýšení stresu a psychické nepohody. Tyto faktory negativně ovlivňují sexualitu.

Ženy hledají řešení, které by bylo co nejrychlejší. Režimová opatření často vnímají jako pasivní a zdlouhavá.

O neplodnosti začínáme mluvit tehdy, když se fertilnímu páru během jednoho roku nechráněného sexu nepodaří otěhotnět.

Pomoci ženám může i inositol
Vědecké studie dokazují, že problém s otěhotněním může být způsoben nedostatkem nebo zvýšenou potřebou vitamínu ze skupiny B komplexu – inositolu.

Může přispět k zrání vajíček, pravidelné menstruaci a navození ovulace. Tyto faktory jsou nezbytné pro všechny ženy toužící po děťátku.

Pokud žena doplní inositol do organismu hned na začátku, může se vyhnout všem zbytečným stresům a neúspěšnému snažení se.

Inositol se vyskytuje v některých potravinách jako jsou pomeranče, fazole, melouny cantaloupe. Aby člověk doplnil do organismu optimální denní dávku, musel by jich však sníst poměrně velké množství.

V lékárnách však již dnes naleznete volně prodejné výživové doplňky s obsahem inositolu, které pomohou psychice a mají pozitivní vliv i na tělesný stav člověka.

Nejčastějším problémem je syndrom polycystických ovarií (PCOS)
K hlavním příznakům tohoto syndromu patří nepravidelnosti menstruačního cyklu, poruchy ovulace a zvýšená koncentrace mužského hormonu – testosteronu.

Může se projevovat i zvýšeným ochlupením nebo akné. Ženy se syndromem PCOS trpí často i inzulínovou rezistencí, která v budoucnosti může vést ke vzniku cukrovky nebo srdečně-cévních onemocnění.

Existuje účinná léčba PCOS?
„Na syndrom polycystických ovarií zatím neexistuje účinná léčba. Léčí se pouze jeho symptomy, jako například obezita, akné, hirsutismus nebo nadměrné ochlupení, alopecie – plešatost, vysoká hladina tri-glyceridů, hyperinzulinemie, diabetes mellitus 2. typu, oligoovulace/anulace. Tyto symptomy se v gynekologické praxi často řeší kombinovanou hormonální antikoncepcí, což však PCOS neléčí,“ říká medicínská ředitelka centra asistované reprodukce Iscare Michaela Grossová.

Inositol je nadějí i pro ženy s PCOS
Nadějí jsou studie z Itálie, které potvrzují významný pozitivní vliv na otěhotnění a celkové zmírnění symptomů PCOS.

Ženy v rámci těchto studií užívaly výživový doplněk s obsahem inositolu a kyseliny listové.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek