pro děti

Jak se s dětmi bavit o sexu a nahotě? Hlavně upřímně

Na Slovensku je sexuální chování rizikovější
Podle psycholožky Dominiky Černé je u nás sexuální chování stále rizikovější a úroveň vzdělávání v oblasti sexu výrazně nižší než v jiných vyspělých zemích.

Komunikaci mezi rodiči a dětmi a také ve školách zastupuje výměna zkušeností a často velmi nepřesných informací mezi vrstevníky.

Následkem je, že mladí lidé méně přemýšlejí o rizicích sexu, méně používají kondomy či antikoncepční pilulky.

Čtěte také:

Stres bombarduje také děti. Čtyři rady jak ho zmírnit a zvládat

Nedostatečné znalosti znamenají riziko
V současnosti se mladí lidé a děti dozvídají o sexu a sexualitě více z okolí a médií než z domácího prostředí.

Alarmující je fakt, že se v současnosti stále snižuje věková hranice, kdy mladí začínají se sexuálním životem.

„Negativem naší společnosti je nedostatečná komunikace jak rodičů, tak škol, kde stále není sexuální výchova zavedena jako samostatný předmět,“ upozorňuje psycholožka Dominika Černá.

Pokud s dětmi nikdo otevřeně nemluví o tomto tématu, nejsou schopny nabýt znalosti o základech anatomie a fyziologie těla, jakož io tom, jaké místo má sexualita v našem životě.

V důsledku těchto skutečností se snižuje sexuální odpovědnost zejména u mladistvých.

Sexuální výchova by přitom neměla učit základy a techniky sexuálního aktu, ale smysl a význam dobrých a zdravých partnerských vztahů.

Proto je důležité, aby vzdělávací úlohu převzali rodiče, kteří jsou zároveň praktickým příkladem této povinné výuky.

Nejdůležitější je otevřenost
O tématu sexu se s dětmi bavte přirozeně a upřímně. „Není vhodné, abychom si vymýšleli, ani abychom odpovědi na otázky dětí nechávali na později.

Tím jen způsobíme v dětské hlavičce a duši zmatek. Pokud dítěti nejprve řekneme, že ho přinesl čáp a později se ve školce dozví pravdu, bude v sobě kromě zmatku cítit i nedůvěru.

Může dojít k závěru, že sex je něco špatného a může si myslet, že to není téma pro otevřený rozhovor s rodiči,“ vysvětluje Dominika Černá.

Podle ní by součástí upřímné konverzace měly být reálné výrazy a termíny, které popisují například intimní partie.

Nepoužívejte zbytečně zdrobněliny či přezdívky. Správné pojmenování a otevřený rozhovor dítěti naznačují, že mluvit o sexu je přirozená věc.

Při mluvení použijte čas od času i humor, který rozptýlí prvotní rozpaky mezi rodičem a dítětem. Pokud se dítě na něco zeptá, odpovězte mu.

„Dítě se o sexualitu začíná zajímat mnohem dříve, než umí vůbec zformulovat otázku, na kterou by se chtělo zeptat. Malí lidové jsou zvědaví na tátu, když se spolu jdou koupat nebo chtějí například mamince pohladit bříško s miminkem, když čeká jejich sourozence. Toto jsou vhodné chvíle, kdy je dobré začít si s dětmi povídat o lidském těle, o rozmnožování ao tom, jak přicházejí děti na svět,“ objasňuje psycholožka.

Naučte je říct ne
Jako rodiče se musíte někdy popasovat s tématy, která jsou vám nepříjemná. Je důležité, aby dítě vědělo, kdy by se mělo cítit ohroženo a co je v sexualitě nesprávné.

Samozřejmě při vysvětlování přihlížejte k jeho věku. Podle psycholožky by dítě mělo už ve školce vědět, že má možnost říci ne a že nikdo nemá právo dotýkat se ho bez jeho souhlasu. Toto vše patří k sexuální výchově.

„Děti ve třech letech by už měly znát rozdíl mezi dobrými doteky (objetí mezi kamarády, pohlazení po zádech, po ruce) a špatnými doteky (dotyky na těch částech našeho těla, které bývají běžně schované pod oblečením či plavkami). Vhodné také je, abychom si s dětmi popovídali io nechtěných dotecích, kam patří líbání a masírování míst na jejich těle, kde jim je to nepříjemné. Je důležité, aby děti pochopily a naučily se, že jejich tělo je jejich soukromá věc a nikdo by se ho neměl dotýkat, aniž by mu k tomu dalo souhlas,“ říká Dominika Černá.

Nejnovější články

Reklama

pr článek

Další články autora

Reklama

pr článek